Vizuelno zagađenje urbane sredine i termotehnika
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Apstrakt
Vizuelno zagađenje je višeslojna degradacija urbane sredine, odnosno problem koji devastacijom arhitekture, narušavanjem estetike i agresivnošću formi i svetla rezultira trajnim negativnim uticajem na radne i mentalne procese stanovništva. Takođe, time ovo zagađenje umanjuje ukupnu vrednost izgrađene sredine što kao posledicu može da ima negativan uticaj na odluke o investicijama i njihov profit.
Postrojenja i uređaji za KGH neibežni su podsistemi svakog poslovno-stambenog objekta pa neretko deo te opreme neadekvatnim pozicioniranjem i formom postaje značajan činilac ukupnog vizuelnog zagađenja, prvenstveno urbane sredine. U radu su date originalne fotografije objekata sa opremom za KGH (čileri, klima-komore, ventilacioni otvori, split-sistemi, solarni kolektori, bojleri za sanitarnu toplu vodu i dr.) kao primeri pomenutog zagađenja urbane sredine. Takođe date su i preporuke za otklanjanje ovih posledica.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Reference
Portella, A.: Visual pollution: advertising, signage and environmental quality, Routledge, 2016.
*** Zakon o stanovanju i održavanju zgrada, „Sl. glasnik RS“, br.104/2016 i br.9/2020.
*** Odluka o komunalnom redu, „Sl. list grada Beograda“, br. 10/2011, ..., br. 101/2021.
*** Zakon o planiranju i izgradnji, „Sl. glasnik RS“, br. br. 72/09, ..., 9/20 I 52/21).
*** Etički kodeks inženjera i tehničara Srbije, SITS, Beograd,1999.
Cvetković, M., A. Momčilović-Petronijević: Visual pollution of the historical city core – a case study, the city of Niš, Subotica, 2018.
*** Privatna kolekcija fotografija autora.