Potrošnja energije u zgradama posle decentralizacije daljinskog grejanja
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Apstrakt
ovom radu je predstavljena moguća metoda za smanjenje potrošnje energije u zgradama, koje se može postići pomoću decentralizacije daljinskog grejanja. Sprovedeno je dugoročno istraživanje na pravim zgradama, do kojih se toplota prvo dovodila preko podstanice daljinskog grejanja koju je koristilo nekoliko zgrada u naselju. Korišćeno je niskotemperaturno daljinsko grejanje sa četiri cevi, koje obezbeđuje toplotu za grejanje kao i toplu vodu iz podstanice do svake zgrade. Nakon decentralizacije, toplota je dovođena do svake zgrade visokotemperaturnim daljinskim grejanjem sa dve cevi, a korišćena je bi-funkcionalna stanica daljninskog grejanja. Vodilo se računa da se smanji potrošnja energija za grejanje i proizvodnju tople vode, što je postignuto modernizovanjem daljinskog grejanja.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Reference
[2] Cao, B., Y. Zhu, M. Li, Q. Ouyang, Individual and district heating: A comparison of residential heat-ing modes with an analysis of adaptive thermal comfort, Energy and Buildings 78 (2014) 17 – 24.
[3] Cholewa, T., A. Siuta-Olcha, Experimental investigations of a decentralized system for heating and hot water generation in a residential building, Energy and Buildings 42 (2010) 183 – 188.
[4] Cholewa, T., A. Siuta-Olcha, M.A. SkwarczyÅ„ski, Experimental evaluation of three heating systems commonly used in the residential sector, Energy and Buildings 43 (2011) 2140 – 2144.
