Analiza dnevnog svetla: studija slučaja snowdon centra za posetioce u velsu
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Apstrakt
U ovom radu je izvršena sveouhvatna analiza dnevnog svetla na kafeu u Snowdon Centru za posetioce u Velsu, kao studija slučaja. Ona obuhvata adekvatnost i solarnu analizu dnevnog svetla u kafeu za posetioce sa ciljem da se potvrdi da li je projekat zgrade urađen tako da se postiže dovoljna količina dnevnog svetla u okruženju sa oštrom klimom. Metoda uglomera neba BRE, Pilkington tačkasti dijagram i simulator veštačkog neba na Univerzitetskom koledžu u Londonu (UCL) sa maketom u razmeri (1:50) korišćeni su za izračunavanje faktora dnevnog svetla i za procenu distribucije dnevnog svetla. Takođe, dijagram senčenja i simulator veštačkog neba korišćeni su za procenu solarnog prodiranja dnevne svetlosti u različita doba godine. Kao rezultat toga, kafe za posetioce je koncipiran tako da dobija prihvatljiv stepen dnevnog svetla za svoje potrebe. U pogledu adekvatnosti dnevnog svetla, izračunati faktori dnevnog svetla zadovoljavaju preporuku SLL-a (Duštva za svetlo i osvetljenje), iako bi zamena zidova od drvenih 1 panela zidovima ofarbanim u belu boju ili povećavanjem visine krova za jedan metar moglo da učini da kafe više odgovara poslu koji se u njemu obavlja. Analiza prodora sunčeve svetlosti pokazuje da osenčenje sunčeve svetlosti ima efekta samo tokom kratkog vremenskog perioda, oko 12.00 tokom cele godine. Rezultati pokazuju da detalj sa zaobljenom ivicom iznad staklene površine koja gleda na zapadnu stranu ima nekog efekta u ograničavanju dnevnog svetla kada je sunce na većoj visini tokom letnjih meseci. Međutim, sama zgrada je izložena sunčevoj svetlosti tokom većeg dela dana. To je možda namerno povezano sa konceptom zgrade koja može da izdrži ekstremne vremenske uslove kafe je zaštićen od sunca kada je sunce na najvećoj visini i kada je sunčeva svetlost najintenzivnija, ali donekle umereno kada je sunce niže na nebu. Analiza sunčeve svetlosti takođe ukazuje na to da bi duboki ispust verovatno ima više efekta na južnoj strani kada je sunce na većoj visini. Sa sadašnjim planom, predloženi su ručni regulatori za uređaje sa osenčenje duž prozora koji gleda na zapadnu stranu, kako bi se regulisala (smanjila) direktna sunčeva svetlost u prostoru. Kao zaključak se može reći da se pokazalo da se tradicionalnim metodama i dalje može izvršiti procena, kako kvantitativnih tako i kvalitativnih aspekata dnevnog svetla, i da bi trebalo da se primene u fazi idejnog projekta kako bi pomogli arhitekti ili projektantima da ih uzmu u obzir kao mogućnosti prilikom projektovanja.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Reference
[29] Galasiu, A. D., Reinhart C. F., “Current Daylighting Design Practice: A Survey”, Building Research and Information, 2008, 36[2], pp.159-174.
[30] Tregenza, P., Loe, D., The Design of Lighting (2nd edition), Routledge, London, UK, 2013.
[31] Moon, P. Spencer, D. E., Illumination from a non-uniform sky, Illuminating Engineering, New York, US, 1942.
[32] Reinhart, C. F., Mardaljevic, J., Rogers Z., Dynamic Daylight Performance Metrics for Sustainable Building Design, Leukos, 2006, 3(1), pp7-31.
[33] Tregenza, P., Daylighting Architecture and Lighting Design, Routledge, London, UK, 2010
[34] Raynham, P. J., Boyce, P. R., The SLL Lighting Handbook, The Society of Light and Lighting, Lon-don, UK, 2012
[35] Nabil, A., Mardaljevic, J., Useful Daylight Illuminance: A replacement for daylight factors, Energy and Building, 2006, 38[7], pp.905-913.