Preventivno održavanje zasnovano na digitalnim blizancima će promeniti tržište usluga servisiranja u industriji KGH
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Apstrakt
Približava se promena paradigme u industriji KGH. Digitalizacija je dovela do toga da su senzori često fabrički ugrađeni, a sistemi povezani sa sistemima za upravljanje zgradama i cloud platformama. IoT ulazi u industriju KGH, što će promeniti našu industriju. Prakse puštanja u rad i održavanja još nisu unapređene kako bi se iskoristili dostupni podaci i tehnologije. Industrija KGH koristi 20% globalne potrošnje električne energije, a postoji potencijal za uštedu od 25% na postojećoj opremi, što se može postići po niskoj ceni. Loša operativna efikasnost je uzrokovana nedostatkom optimizacije za stvarne radne uslove i širokim spektrom neotkrivenih „grešaka“. Preovlađujuće prakse puštanja u rad i održavanja ne osiguravaju efikasne i pouzdane sisteme. Postoji stara oprema koja bi trebalo da se zameni zbog neefikasnosti, ali i nova oprema koja radi daleko od nominalnih performansi. „Uobičajeno poslovanje“ nema zahteve za verifikaciju performansi prilikom puštanja u rad i održavanja. Dobre ocene i standardi proizvoda bi trebalo da obezbede efikasno funkcionisanje, ali često ne uspevaju da to postignu, jer mnogi sistemi hlade zgradu, hladnjaču ili supermarket na određenu temperaturu, ali troše više energije nego što bi trebalo. Povećani fokus na održivost pokreće promenu paradigme koja je omogućena digitalizacijom i novim analitičkim metodama. Potrebno je izgraditi kapacitete u industriji i podići svest među vlasnicima opreme, kao i ažurirati propise, inače će promena paradigme biti odložena. Klimatske promene doprinose povećanoj potrebi za hlađenjem, što definiše vršna opterećenja u mrežama i naglašava potrebu za osiguravanjem efikasnosti. Postoje dokazane tehnologije za merenje performansi na terenu po niskoj ceni, ali nedostatak svesti odlaže njihovo prihvatanje u industriji. Rad predstavlja iskustva i rezultate kako se IoT i digitalni blizanci primenjuju sa dobro proverenom metodom za analitiku performansi i optimizaciju. Uvođenje digitalnih blizanaca poboljšava automatsko otkrivanje i dijagnostiku grešaka (AFDD) i drastično smanjuje potrebne inženjerske sate, kao i povećava preciznost ranog otkrivanja. Predstavljeni su rezultati primene digitalnih blizanaca za AFDD kako bi se izbegli kvarovi kompresora, otkrili curenja rashladnog sredstva i pratilo pogoršanje kondenzatora.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Reference
[2] Mubarak, S. A, A. Razzak, P. Mikii, Improvements Keep Macau Resort Efficient. November, Macau: Ashrae, 2018.
[3] Lane, A. L, J. Benson, L. Eriksson, P. Fahlén, R. Nordman, C. Haglund Stignor, K. Ber-glöf, G. Hundy, Method and guidelines to establish System Efficiency Index during field meas-urements on air conditioning and heat pump systems. Borås, Sweden : SP, Technical Research Institute of Sweden now RISE, Research INstitute of Sweden, 2014.
[4] Gehlin, S., H. Witte, O. Andersson, K. Berglöf, M. Davis, S. Javed, F. Bockelmann, J. Turner, J. Clauss, Guide for analysis and reporting of GSHP system performance – system boundaries and key performance indicators (KPI). s.l. : IEA HPT Annex 52, 2022.
[5] Berglof, K., Methods and Potential for on-site Performance Validation of Air Conditioning. Las Vegas: IEA, 2005.
[6] Spitler, J. D., et al., Guidelines for Calculation of uncertainties. https://heatpumpingtechnologies.org/annex52. [Online] 1 Nov 2021. https://heatpumpingtechnologies.org/annex52/wp-content/uploads/sites/60/2021/11/uncertaintycalculationguidelines2021.pdf.
[7] Davis, J. M., et al., Guidelines for Instrumentation. https://heatpumpingtechnologies.org/annex52. [Online] December 2021. https://heatpumpingtechnologies.org/annex52.
[8] Sullivan(a), G. P., R. Pugh, A. P. Melendez, W. D. Hunt, Operation and Maintenance, Best Practice, A guide to Achieving Operational Efficiency. s.l.: US Department of Energy, 2010.