O časopisu
Prikaz 34. Procesinga
34. Međunarodni Kongres o procesnoj industriji, koji organizuje Društvo za procesnu tehniku pri SMEITS-u, održan je od 3. do 4. juna 2021. u Svečanoj sali Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.
Kongres je svečano otvoren u četvrtak 3. juna 2021, u 10.00 h. Na otvaranju skupa učesnicima i gostima obratili su se prof. dr Aleksandar Jovović (predsednik Društva za procesnu tehniku SMEITS-a i predsednik Naučnog odbora) i prof. dr Miroslav Stanojević (predsednik Organizacionog odbora) koji su predstavili program Kongresa i aktivnosti Društva za procesnu tehniku.
Nakon toga prisutnima su se obratili gosti skupa:
Po tradiciji, na otvaranju Procesinga dodeljena su priznanja Društva za procesnu tehniku. Žiri za dodelu nagrada je bio u sastavu: predsednik prof. dr Aleksandar Jovović (Mašinski fakultet u Beogradu), članovi: prof. dr Miroslav Kljajić (Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu), prof. dr Srbislav Genić (Mašinski fakultet u Beogradu).
Prof. dr Aleksandar Jovović uručio je povelje za izuzetan doprinos procesnoj tehnici za 2021. godinu Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Povelju je primio prof. dr Rade Doroslovački. Povelje za izuzetan doprinos procesnoj tehnici uručene su i prof. dr Biljani Miljković i prof. dr Dunji Sokolović, sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.
Prof. dr Rade Doroslovački
Prof. dr Biljana Miljković
Prof. dr Dunja Sokolović
Drugog dana skupa na početku okruglog stola, sa temom Gasovi u industriji – primeri dobre prakse, dodeljene su povelje za izuzetan doprinos procesnoj tehnici za 2021. godinu preduzećima GasTeh iz Inđije i Cim Gas iz Subotice. Povelja za najbolji master rad u školskoj 2020/2021 uručena je Lazaru Komlenskom dipl. inž. maš., na temu „Idejno rešenje snabdevanja poslovnog objekta gasom kapaciteta 165 Sm3/h“, pod mentorstvom doc. dr Nikole Karličića.
Čaba Kern, Cim Gas, Subotica
Radojka Janjić, GasTeh, Inđija
Lazar Komlenski
Snimak svečanog otvaranja objavljen je na SMEITS-ovom kanalu YouTube.
U Naučnom i Organizacionom odboru ovogodišnjeg kongresa bili su uključeni predstavnici mašinskih i tehnoloških fakulteta u Srbiji (Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca, Kraljeva, Leskovca, Zrenjanina i Aranђelovca) i zemalja regiona, u okviru kojih je oblast procesne tehnike zastupljena u nastavi.
Program Procesinga '21. obuhvatio je 12 tematskih oblasti: 1. Procesne tehnologije; 2. Projektovanje, izgradnja, eksploatacija i održavanje procesnih postrojenja; 3. Osnovne i pomoćne operacije, aparati i mašine u procesnoj industriji; 4. Energetska efikasnost u industriji; 5. Inženjerstvo životne sredine i održivi razvoj u procesnoj industriji; 6. Procesi i postrojenja u pripremi i prečišćavanju vode u procesnoj industriji; 7. Sušenje i sušare; 8. Gasna tehnika; 9. Modelovanje i optimizacija procesnih i termoenergetskih postrojenja; 10. Merenja i upravljanje u procesnoj industriji; 11. Tehnička regulativa, standardizacija i sistem kvaliteta, i 12. Obrazovanje u procesnoj industriji.
U toku dva dana rada na Kongresu je bilo oko 160 registrovanih učesnika (inženjera iz privrede, sa fakulteta, instituta) i jedan broj gostiju. Kongres je preko svojih računara (online) pratilo i 275 učesnika.
Program ovogodišnjeg skupa obuhvatio je ukupno 47 radova od kojih 6 u vidu postera. Autori radova su dostavili pripremljene prezentacije u jednoobraznoj formi koja je bila definisana za skup. Održana su i tri okrugla stola sa aktuelnim temama iz oblasti procesne tehnike. Teme okruglih stolova bile su:
- Cirkularna ekonomija – alat za održivost industrije (moderatorka Aleksandra Vučinić, Ministarstvo zaštite životne sredine),
- Tretman voda u industriji – iskustva i buduće potrebe (moderator prof. dr Dejan Krčmar, Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad) i
- Gasovi u industriji – primeri dobre prakse (moderator prof. dr Aleksandar Petrović, Katedra za Procesnu tehniku, Mašinski fakultet, Beograd).
Na okruglom stolu „Cirkularna ekonomija – alat za održivost industrije“ panelisti su bili: prof. dr Anđelka Mihajlov, ambasadorka održivog razvoja i životne sredine; prof. dr Petar Đukić, Tehnološko-metalurški fakultet, Beograd; Nebojša Vraneš, Centar za cirkularnu ekonomiju, Privredna komora Srbije i Nikola Stanojević, Soma, Beograd.
Cirkularni pristup ekonomiji menja pristup proizvodnji i potrošnji vodeći računa o projektovanju, upotrebi resursa i rukovanje otpadom – koji u cirkularnoj ekonomiji ne postoji, već predstavlja sirovinu za druge procese. Prioritet stiču obnovljivi izvori energije, uz njeno efikasno korišćenje. U centru je čovek, čije se navike moraju promeniti sa linearnog na cirkularni pristup.
Uvođenje koncepta Cirkularne ekonomije u procesnu industriju osnova je za realizaciju ciljeva održivog razvoja u smanjenje štetnih emisija, uvođenju obnovljivih izvora energije i proizvodnji i trgovini održivim proizvodima, tj. zatvaranju kruga proizvod – otpad – proizvod u različitim oblastima procesne industrije.
Snimak okruglog stola objavljen je na SMEITS-ovom kanalu YouTube.
Na okruglom stolu „Tretman voda u industriji – iskustva i buduće potrebe“ panelisti su bili: Predrag Kukolj, EWE Ecosystems, Beograd, Milenko Tulenčić, Hiding, Novi Sad, i dr Čedo Lalović, Fakultet za primenjenu ekologiju „Futura“, Beograd.
Svaka namena vode u industriji zahteva vodu određenog kvaliteta. Dostupnost kvalitetne vode ključan je preduslov za poslovanje jedne industrije, jer brojni procesi ne mogu da se obavljaju bez kvalitetne vode. U cilju obezbeđivanja potrebne količine i zahtevanog kvaliteta vode, primenjuje se sistematski pristup kontrole korišćenja vode, smanjenja njene potrošnje i umanjenja mogućnosti njenog zagađivanja.
Voda koja ne ulazi u sastav proizvoda, po završetku procesa proizvodnje prelazi u tok otpadne vode ili se ispušta u vazduh u vidu vodene pare. Tretman otpadnih voda u industriji može predstavljati značajan trošak za operatere, počevši od investicija za izgradnju postrojenja za tretman otpadnih voda, a zatim i troškova funkcionisanja samog postrojenja (električne energije neophodne za rad motora i pumpi, hemikalija za tretman i slično)…
Snimak okruglog stola objavljen je na SMEITS-ovom kanalu YouTube.
Na okruglom stolu „Gasovi u industriji – primeri dobre prakse“ panelisti su bili: Milan Zdravković, Srbijagas – Izvođenje gasovoda, Radojka Janjić, GasTeh, Inđija – Ispitivanje regulatora pritiska, Dario Bogner, Cim Gas, Subotica – Oprema za gasnu tehniku i Adam Lončarević, OD-JU, Irig – Odorizacija prirodnog gasa.
Neosporna je važnost gasova u procesnoj industriji – njihova proizvodnja, distribucija, skladištenje komplikovani su procesi i moraju se pažljivo projektovati i sprovoditi. Gasovi se koriste u različitim industrijskim granama – prehrambenoj, farmaceutskoj, hemijskoj industriji, u medicini, transportu… Ništa manje nisu bitni gasovi kao energent u sistemima daljinskog grejanja.
Na okruglom stolu predstavnici preduzeća koja se bave gasovima prikazali su primere dobre prakse u ovoj oblasti.
Snimak okruglog stola objavljen je na SMEITS-ovom kanalu YouTube.
Kao i 2015. godine, kada se Procesing održao u Inđiji, Institut za nuklearne nauke „Vinča“ podržao je organizaciju ovog tradicionalnog skupa i obezbedio je autobuski prevoz učesnika u oba dana skupa.
Procesing '21 je organizovan prema pravilima definisanim za međunarodne skupove što određuje svrstavanje i kvantifikaciju radova autora. Zbornik rezimea svih prihvaćenih radova štampan je na srpskom i engleskom jeziku, a zbornik radova u celini biće objavljen na sajtu www.izdanja.smeits.rs. Jedan broj originalnih radova izloženih na Kongresu biće odabran za objavljivanje u časopisu „Procesna tehnika“ u izdanju SMEITS-a i dobijanje oznake DOI što obezbeđuje znatno veću vidljivost i citiranost tekstova.
Sponzori Procesinga 2021. bili su:
- Inženjerska komora Srbije, Beograd
- Robert Bosch doo, Beograd (snimak prezentacije),
- Wilo Beograd doo, Beograd (snimak prezentacije),
- Grundfos Srbija, Beograd (snimak prezentacije),
- JP „Srbijagas“, Novi Sad,
- Vupis doo, Ruma (snimak prezentacije_1, snimak prezentacije_2),
- Cim Gas, Subotica,
- GasTeh, Inđija,
- OD-JU, Irig,
- Vodavoda, Mionica,
- Insitut za nuklearne nauke "Vinča".
Suorganizator Procesing-a 2021. bili su Katedra za procesnu tehniku Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, i Departman za energetiku i procesnu tehniku Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.
Održavanje 34. Procesinga finansijski je pomoglo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
Programski pokrovitelji Procesing-a 2021. bili su:
- Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd
- Tehnološko metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd,
- Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, Novi Sad,
- Departman za energetiku i procesnu tehniku Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, Novi Sad,
- Tehnološki fakultet Univerziteta u Novom Sadu, Novi Sad,
- Fakultet organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu, Beograd,
- Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbija,
- Privredna komora Srbije, Beograd i
- Inženjerska komora Srbije, Beograd