Od otpadne ljuske jaja i korišćenog kuhinjskog ulja do tečnih i čvrstih biogoriva poštujući postulate cirkularne ekonomije

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Gorica R. Ivaniš Zoran V. Simić Sofija P. Miškov Panić Mirjana Lj. Kijevčanin Ivona R. Radović

Apstrakt

Model linearne ekonomije se odavno pokazao problematičnim i neodrživim. Neophodan je prelaz na model cirkularne ekonomije gde se smanjuje količina nastalog otpada i otpad se tretira kao sirovina. U tom smislu, prepoznate su dve vrste otpada koje se lako mogu iskoristiti kao sirovine za proizvodnju biodizela, ljuske jaja i korišćeno kuhinjsko ulje.


Ljuske jaja su čvrsti organski otpad koji se uglavnom odbacuje bez prethodnog tretmana i smatra se opasnim otpadom. One se uglavnom (oko 96 %) sastoje od CaCO3, što nudi mogućnost njihove revalorizacije u vidu proizvodnje CaO. Koriščeno kuhinjsko ulje, takođe, predstavlja opasan organski otpad koji se često sipa u kanalizacione odvode, što smanjuje efikasnost postrojenja za tretman otpadnih voda i loše utiče na vodeni ekosistem. Biodizel se dobija reakcijom transesterifikacije viših masnih kiselina iz biljnih ulja uz prisustvo katalizatora i pri tome nastaje glicerin kao sporedni proizvod. Kao katalizator može da se koristi CaO (heterogenokatalizovana reakcija) čime se izbegava dodatno stvaranje otpada priliko prečišćavanja biodizela. Sirovi glicerin koji nastaje kao sporedni proizvod u reakciji, takođe, predstavlja opasan otpad i on može biti revalorizovan kroz proizvodnju peleta. 


Otpadna ljuska jajeta je sakupljena i kalcinacijom prevedena u CaO koji je korišćen kao katalizator u reakciji sinteze biodizela iz korišćenog kuhinjskog ulja. Termodinamička i transportna svojstva dobijenog biodizela su određena na širokom opsegu temperatura i pritisaka i upoređena sa vrednostima propisanim standardom za biodizel. Takođe, odrađena je i termodinamička karakterizacija sirovog glicerina za potrebe njegove dalje upotrebe. Dobijeni sirovi glicerin će biti dodavan ostacima biomase u različitim odnosima pri proizvodnji peleta. Na ovaj način će se smanjiti količina akumuliranog otpada, a samim tim i zagađenje vode i zemljišta, a upotreba dobijenih biogoriva će smanjiti emisije gasova sa efektom staklene bašte.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Kako citirati
IVANIŠ, Gorica R. et al. Od otpadne ljuske jaja i korišćenog kuhinjskog ulja do tečnih i čvrstih biogoriva poštujući postulate cirkularne ekonomije. Zbornik Međunarodnog kongresa o procesnoj industriji – Procesing, [S.l.], v. 36, n. 1, p. 95, july 2023. Dostupno na: <https://izdanja.smeits.rs/index.php/ptk/article/view/6878>. Datum pristupa: 24 mar. 2025
Sekcija
Inženjerstvo životne sredine i održivi razvoj