Praćenje procesa sagorevanja korišćenjem hemiluminiscencije plamena CH*
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Apstrakt
Hemiluminiscencija je emisija svetlosti kao rezultat hemijske reakcije. CH* hemiluminiscencija u plamenu nastaje kada molekuli ugljovodonika u plamenu reaguju sa kiseonikom da bi proizveli CH* molekule u pobuđenom stanju. Ovi pobuđeni molekuli CH* zatim spuštaju u niže energetsko stanje pritome emitujući fotone svetlosti.
Jedna od prednosti korišćenja CH* hemiluminiscencije u praćenju sagorevanja je da je beskontaktna, što znači da se može koristiti za proučavanje plamena bez ometanja. To je čini idealnim alatom za proučavanje plamena na licu mesta.
Važno je vizuelno pratiti sagorevanje i sam plamen iz nekoliko razloga:
Efikasnost: Pravilan proces sagorevanja obezbeđuje efikasno sagorevanje goriva, što dovodi do manje potrošnje, uštede i što je najvažnije smanjenja zagađenja.
Emisije: Mnoga regulatorna tela zahtevaju redovne vizuelne inspekcije sagorevanja kako bi se osigurala usklađenost sa standardima bezbednosti i emisije.
Bezbednost: Vizuelni nadzor omogućava operaterima da otkriju bilo kakve abnormalne uslove sagorevanja, što može ukazivati na nepotpuno sagorevanje, uslove bogate gorivom ili druge štetne probleme.
Održavanje: Praćenje sagorevanja takođe može pomoći u identifikaciji potencijalnih problema sa održavanjem, koji mogu uticati na performanse a zahtevaju korektivne mere.