Oporaba otpada u uklanjanju nutrijenata iz otpadnih voda
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Apstrakt
Biološko uklanjanje nutrijenata (N i P) iz otpadne vode je nužnost zbog eutrofikacije površinskih voda i sve strožih europskih direktiva. Biološko uklanjanje N i P provodi se procesima nitrifikacije, denitrifikacije i poboljšanim biološkim uklanjanjem fosfora (engl. Enhanced biological phosphorus removal, EBPR). Nitrifikacija je aeroban, autotrofan proces, a za procese denitrifikacije i EBPR nužno je osigurati izvor ugljika za učinkovito uklanjanje N i P iz otpadne vode.
Uobičajeno, kao izvori ugljika u tim procesima koriste se kemikalije poput acetata, glukoze i metanola, koji su učinkoviti, ali predstavljaju trošak na uređajima za biološku obradu otpadnih voda. Primjena alternativnih izvora ugljika može imati dvojaku korist: uklanjanje nutrijenata iz otpadne vode, i istovremeno zbrinjavanje-oporabu otpada/nusproizvoda.
Kao alternativni izvori ugljika mogu se koristiti razgradivi polimeri poput poly-β-hidroksibutirat (PHB) i poli(mliječna kiselina) (PLA), prirodni otpadni organski materijali poput kartonskih vlakana, ljuski voća, kore drveća, drvna sječka, pšenična slama, otpalo lišće, klipovi kukuruza, kukuruzovina i drugi materijali poput hidroliziranog mulja, tekućine iz otpada hrane, i drugi prerađeni organski materijali.
Vrsta izvora ugljika utječe na brzinu i učinkovitost uklanjanja hranjivih tvari, kao i na strukturu, raznolikost i brojnost mikrobne zajednice.