Analiza prostorne i vremenske distribucije zagađujućih materija u Beogradu
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Apstrakt
Zagađenje vazduha predstavlja jedan od najvećih problema u 21. veku. Povećana upotreba fosilnih izvora energije, ubrzana industrijalizacija i sve veća upotreba različitih hemikalija doveli su do zagađenosti vazduha u meri koja štetno deluje na zdravlje ljudi i životnu sredinu u celini. Cilj ovog rada jeste određivanje kvaliteta vazduha na osnovu prostorne i vremenske distribucije zagađujućih materija u vazduhu u realnom vremenu, u Beogradu tokom 2021. godine.
Kvalitet vazduha je određivan analizom prostorne i vremenske distribucije SO2, NO2, PM10, PM2.5, CO, benzena and prizemnog O3. Podaci monitoringa vazduha, automatskim referentnim metodama i gravimetrijskom metodom za PM10, preuzeti su sa sajta Agencije za zaštitu životne sredine.
Koncentracija NO2 bila je prekoračena na godišnjem i dnevnom nivou na mernim stanicama Mostar (42.8 μg/m3) i Despota Stefana (56.7 μg/m3), dok je stana granična vrednost prekoračena na mernim stanicama Mostar, Vračar, Despota Stefana i Omladinskih brigada. Granične vrednosti PM10 na dnevnom nivou od 50 μg/m3 bile su prekoračene na svim mernim mestima, dok su srednje godišnje vrednosti PM2,5 čestica bile iznad graničnih vrednosti od 25 μg/m3 na mernim stanicama Zemun (25.8 μg/m3) i Despota Stefana (25.1 μg/m3). Prekoračenje osmosatnih graničnih vrednosti O3 od 120 μg/m3 zabeleženo je na svim mernim stanicama u Beogradu, osim na lokaciji Zeleno brdo. Takođe, prekoračenje satnih koncentracija O3 od 180 μg/m3 zabeleženo je na mernim stanicama Stari grad, Omladinskih brigada, Dragiša Mišović i Vinča.
Dobijeni rezulti ukazuju da je vazduh bio III kategorije (prekomerno zagađen vazduh) u 2021. godini u Beogradu, usled prekoračenja graničnih vrednosti NO2, suspendovanih čestica PM10 i PM2,5 i prizemnog O3. Takođe, na određenim lokacijama u Beogradu zabeležen je manji broj prekoračenja graničnih vrednosti.